Najczęstsze błędy w ubiorze Pana Młodego

Udostępnij:

fot. Giacomo Conti

Chęć wyróżnienia się na własnym ślubie jest prawidłowym czynnikiem, jeśli jednak w grę wychodzą błyszczące tkaniny, wymyślne dodatki, mini bukieciki w kieszonce,  złote lub srebrne kamizelki, kolorowe krawaty, to nie świadczy to o oryginalności, ale o złym guście i nie dostosowaniu stroju do okoliczności.


Jeżeli chcemy przestrzegać zasad savoir-vivre, to mężczyzna idąc do ślubu w zasadzie nie ma dużego wyboru jeśli chodzi o odpowiednie ubranie. Posiada tylko cztery opcje do wyboru, czyli: garnitur wizytowy z kamizelką, garnitur dwurzędowy bez kamizelki, żakiet (jaskółka), stoller (stresemann).

Należy wziąć pod uwagę fakt, że na rynku jest wiele kolekcji ślubnych dostępnych dla pana młodego i czasem nawet najlepsi z najlepszych, robią niedopuszczalne błędy w stylizacji ślubnej. Dlatego zawsze warto zapoznać się z ogólnymi zasadami, aby uniknąć podstawowych błędów.

Garnitur dwurzędowy bez kamizelki


Z racji tego, że jest bardzo rzadko spotykany, jest to idealna propozycja dla panów na ślub. Klasyczna dwurzędówka to rozkład guzików 6 x 2, czyli składa się z sześciu guzików z których zapinane są tylko dwa. Marynarkę nosi się zawsze zapiętą, gdyż rozpięta wygląda bardzo niechlujnie. Co ważne, nie zakładamy do niej kamizelki. Koszula tylko biała, wspaniale wygląda zarówno z krawatem jak i muchą. Jeśli chodzi o kolor garnituru, proponuję granatowy lub ewentualnie szary. Wygląda bardzo dostojnie i elegancko. Prawdę mówiąc, niewielu mężczyzn wygląda dobrze w czarnym kolorze przy świetle dziennym. Potwierdzenie to, znajdziemy wśród wielu projektantów, specjalizujących się w klasycznych strojach.  Garnitur dwurzędowy nie jest też idealny dla wszystkich. Najlepiej wyglądają w nim tylko wysocy mężczyźni, smukli, wysportowani.


                                         Garnitur dwurzędwoy bez kamizelki z krawatem. Producent: Bytom, fot. Mr Vintage
 

                         Garnitur dwurzędwoy bez kamizelki z krawatem. Producent: Bytom, fot. Mr Vintage

                                         Garnitur dwurzędwoy bez kamizelki z muchą. Producent: Bytom, fot. Mr Vintage

Garnitur trzyczęściowy

Garnitur trzyczęściowy czyli wizytowy z kamizelką w hierarchii formalności, znajduje się nad garniturem dwuczęściowym. Składa się z kamizelki która jest z tego samego materiału co marynarka i spodnie. Decydując się na kamizelkę, należy pamiętać o szelkach do spodni. Użycie paska w tej stylizacji wygląda bardzo nieładnie, gdyż wystaje u dołu kamizelki.

Ostatni guzik zawsze pozostaje odpięty, zarówno w  marynarce (jeśli ma dwa guziki i więcej) jak i w kamizelce (zawsze). Najprostszym wyjaśnieniem tej zasady jest fakt, że po prostu lepiej leży i ładniej wygląda. Wbrew pozorom zostają uszyte tak specjalnie, aby lepiej układał się materiał. Zapoczątkowaniem tej tradycji jest Król Edward VII (dlatego nazywany jest guzikiem Króla Edwarda), który ubierając się kiedyś w pośpiechu zapomniał o dopięciu ostatniego guzika w kamizelce a ponieważ w tym czasie był wzorem do naśladowania, wszyscy ówcześni mężczyźni również rozpięli ostatni guzik traktując to jako najnowszy trend który przetrwał do dzisiaj.

Rozpięcie guzika miało też wiele praktycznych aspektów, np. podczas jazdy konnej kamizelka nie unosiła się w górę, a także podczas zasiadania przy stole odpięty ostatni guzik był nie tylko wygodny ale i materiał lepiej się układał.

Koszula do garnituru trzyczęściowego obowiązkowo biała wraz ze spinkami z klasycznym kołnierzykiem. Pod szyją krawat lub mucha. Mucha może być koloru granatowego lub niebieskiego. Należy pamiętać, że kolor muchy tj. czarny (smoking) i biały (frak), zarezerwowany jest dla specjalnego ubioru. Jeśli chodzi o krawat, może mieć delikatną fakturę.


Garnitur ślubny                                                      Garnitur trzyczęściowy. fot. Szarmant

Garnitur ślubny

                                                      Garnitur trzyczęściowy. fot. Szarmant

Żakiet (jaskółka)


Żakiet jest najbardziej formalnym strojem dziennym. Mężczyzna który chce stanąć na ślubnym kobiercu w żakiecie, musi wziąć pod uwagę przebranie się w porze wieczornej na frak lub ewentualnie smoking, gdyż jest noszony tylko przed zachodem słońca.

Żakiet zwany też jaskółką, składa się z marynarki w kolorze czarnym lub ciemnoszarym. Spodnie szyje się z szaro-czarnej wełny  najczęściej w pionowe prążki, zdecydowanie rzadziej w pepitkę, kratkę czy nawet jodełkę. Są to tzw., spodnie sztuczkowe i noszone są na szelkach. Marynarka z przodu obecnie posiada jeden rząd guzików, natomiast w przeszłości były również dwurzędowe. Tył marynarki sięga do zgięcia kolan, natomiast klapy żakietu są najczęściej szpiczaste.

Kamizelka może być zarówno jedno jak i dwurzędowa. Szyta jest z bawełny, jedwabiu, lnu, wełny lub kaszmiru. To właśnie jej kolor wpływa na całokształt stylizacji ślubnej. Może być czarna, szara, kremowa, srebrna, beżowa a nawet błękitna. Krawat powinien być gładki lub w delikatny wzór, natomiast kolor: popielaty lub srebrny.

                                                                                      Książe William na ślubie kolegi

Stroller (stresemann)

Stolller to ubiór mniej formalny niż żakiet, ale bardziej formalny niż garnitur. Składa się z grafitowej lub czarnej marynarki, jasnoszarej kamizelki, sztuczkowych spodni i krawata. Koszula powinna być z klasycznym kołnierzykiem w białym kolorze. Krawat najczęściej w odcieniach szarości, srebra, jasnego fioletu lub błękitu.

Stolller to strój dzienny, tak więc jest idealny na początek wesela, natomiast po zmroku pan młody powinien zmienić spodnie na takie, które uszyte są z tego samego materiału co marynarka. W taki oto sposób powstanie klasyczny garnitur.                                      fot. STROLLER

Nieformalnie ale praktycznie, czyli garnitury dwuczęściowe


W zasadzie skupiając się w tym artykule na panujących zasadach savoir-vivre, tego akapitu powinno nie być. Natomiast, wielu mężczyzn chce wykorzystać swoją stylizację ślubną na  inne okazje. Z jednej strony nie może to być zwykły garnitur, bo przecież pan młody musi czymś się wyróżniać podczas swojego ślubu. 

Z drugiej strony wielu mężczyzn nie czuje się dobrze w innym ubiorze niż garnitur wizytowy. Należy pamiętać, aby do niczego się nie zmuszać. To jest Wasz dzień i to Wy macie czuć się dobrze. Jeżeli zdecydowanym faworytem jest garnitur dwuczęściowy i nie widzicie siebie w innym oraz nie zależy Wam na przestrzeganiu jakichkolwiek zasad, to odpowiedź jest jedna – garnitur dwuczęściowy.

Musicie jednak pamiętć, iż istnieje prawdopodobieństwo, że wśród waszych gości będzie wielu mężczyzn z podobnym ubiorem. Pragnę podkreślić, że zestawy proponowane poniżej, mimo  iż są bardzo ładne, obniżają formalność uroczystości, natomiast są zdecydowanie lepsze niż większość stylistycznych wpadek większości panów na ślubnym kobiercu.

                                         Garnitur dwuczęsciowy z kamizelką w kratkę. Producent: Bytom, fot. Mr Vintage


                         Garnitur dwuczęsciowy z kamizelką w kratkę. Producent: Bytom, fot. Mr Vintage

                                         Garnitur dwuczęsciowy. Producent: Bytom, fot. Mr Vintage

                         Garnitur dwuczęsciowy. Producent: Bytom, fot. Mr Vintage

                                                                                                     fot. Giacomo Conti

                                                                                                fot. Giacomo Conti

Smoking


Wielu mężczyzn zapomina o tym, że smoking zarezerwowany jest nie tylko po zachodzie słońca ale również zakłada się go na takie przyjęcia jak zabawy sylwestrowe, premiery i uroczyste koncerty, również na przyjęcia weselne ale nie na ślub. Jest to ubiór wyłącznie imprezowy. Nie powinno się go zakładać nawet do świątyni jakim jest Kościół. Jeśli zależy Wam na smokingu, będzie on odpowiedni dopiero podczas przyjęcia weselnego po zmroku.

Koszula

Koszula powinna być zawsze  śnieżnobiała. Nawet w przypadku gdy skunia panny młodej jest w innym kolorze.  Jeśli chcemy założych do niej muchę, obowiązkowo kryta plisa na listwie guzikowej. Koszula powinna mieć podwójny mankiet na spinki. Koszula ślubna nie powinna mieć kieszeni i jednoczesnie kołnierzyk powinien być dobrze usztywniony – aby zapewnić sobie komfortowy wygląd przez wiele godzin. Spinki do makietów powinny być stonowane i eleganckie.

Poszetka

Idealna to śnieżnobiała lniana, bawełniana lub z matowego jedwabiu. Składa się ją w klasyczny sposób, a więc w prostokąt, który powinien wystawać z brustaszy ok. 1 cm.

Butonierka


Wiele kobiet narzuca swoim mężczyznom dodatki nawiązujące do swojego bukietu. Na ślub w roli pana młodego najbardziej eleganckim i wystarczającym kwiatem jest  biały goździk, ewentualnie biała róża. Kwiat wpina się w butonierkę (ta mała dziurka) i łodyga przechodzi przez otwór. Łodyga kwiatu musi być niewidoczna. Jednym z najczęstszych błędów jest wpinanie kwiatu w kieszonkę, gdzie jest miejsce na poszetkę.


„O tym, że mężczyźni, którym ubrania wybierają kobiety nie są ubrani tylko przebrani można by pisać książki. Twoje ubranie mówi światu o tym kim jesteś. Jeśli za jego doborem stoi Twoja osobowość, nosisz je ze swobodą i przyjemnością manifestując tym samym (nawet nieświadomie) spójność i pewność siebie. Pozwala to z łatwością mierzyć się ze wszystkimi stresogennymi sytuacjami w życiu, także ślubem. Jeśli jednak wyborów za Ciebie dokonuje Twoja przyszła żona, która życzy sobie np. abyś nosił w butonierce brzoskwiniowy kwiatek z jej bukietu lub śmietankową koszulę w kolorze jej sukni, to efekt, o którym piszę powyżej po prostu nie wystąpi. Koordynacja ubrań między panem młodym i panią młodą jest w pewien sposób pociągająca. Jednak czy naprawdę trzeba wybrać sposób tak banalny żeby pokazać światu, że coś Was łączy? Każdy z uczestników Waszej uroczystości wie kto bierze ślub – nie musicie się dodatkowo oznaczać. Zdobądź się na odwagę wybrania swoich ubrań samodzielnie! ” Tomasz Miler

Buty i skarpetki


Skarpetki powinny być granatowe lub szare, dobrane pod kolor spodni. Należy wziąć pod uwagę, by były wystarczająco długie, aby nie było widać gołej łydki. Jeśli chodzi o buty, powinny to być tylko czarne oxfordy. Buty te, są niezwykle formalne i jednocześnie bardzo uniwersalne które z pewnością sprawdzą się podczas innych okazji po uroczystości.

Wykonane są ze skóry licowej z „zamkniętą przyszwą”. Przyszwa, to część cholewki obuwia z dziurkami na sznurowadła która zakrywa podbicie.  Wiedenki mogą być z nakładanym podnoskiem lub bez. Podnosek skraca stopę, więc jest polecany panom o dużym numerze buta. Obuwie powinno być gładkie i bez zdobień.

                                                                                           Więcej na ten temat pisałam tutaj: kliknij tutaj

Mucha


Jeśli decydujemy się na muchę, niewybaczalnym błędem jest, aby była związana już fabrycznie. Wbrew pozorom nie jest to trudne i łatwo jest się nauczyć ją wiązać. Jeśli decydujemy się na garnitur z muchą, pamiętajmy, że nie może ona być koloru czarnego, gdyż jest zarezerwowana tylko dla smokingu. Natomiast biała dla fraku.Pielęgnacja dłoni


Przed tak ważnym wydarzeniem, warto zadbać o swoje dłonie u kosmetyczki. Wielu mężczyzn ma niechęć do  zabiegów pielęgnacyjnych, jednak należy wziąć pod uwagę, że takie detale jak dłonie czy obrączki, podczas ślubu i wesela są wielokrotnie fotografowane. Nawet dbając o nie, również im należy się relaks i małe spa. Najczęściej męski manicure to delikatny peeling który wyrównuje koloryt, skrócenie i opiłowanie paznokci, odsunięcie skórek wokół paznokcia, wypolerowanie płytki i odżywczy krem. W dniu ślubu z pewnością poczujesz się bardziej komfortowo i pewnie.

NAJWIĘKSZE BŁĘDY


Koszula w innym kolorze niż biała
Błyszczące kamizelki
Zakładanie strojów wieczorowych przed zmrokiem
Zakładanie strojów dziennych  po zmroku
Źle dopasowany ubiór do figury
Kwiatek lub bukiecik przypięty do klapy marynarki lub włożony do kieszonki na poszetkę
Kolorowe jaskrawe krawaty
Poszetka w identycznym kolorze co krawat
Nieodpowiednia długość krawata
Jasne garnitury oraz brązowe, białe, kremowe buty
Skarpetki nieodpowiedniego koloru
Rozpięta marynarka w pozycji stojącej (o ile nie mamy na sobie kamizelki)
Zapięte wszystkie guziki w kamizelce
Używanie spinki do krawata
Krawat czy muszka z węzłem związanym fabrycznie
Udostępnij:
Newsletter
Copyrights © 2014 Wszelkie prawa zastrzeżone.