Kategorie
Planowanie

19 rzeczy o których powinniście wiedzieć wybierając salę weselną!

Wybór lokalu weselnego, należy do jednych z pierwszych i najważniejszych spraw organizacyjnych wesela. O czym należy pamiętać, decydując się na miejsce w którym ma odbyć się uroczystość?

Rozmiar sali

Zwróć uwagę czy rozmiar sali jest adekwatny do Twojej liczby zaproszonych osób. Planując wesele na 100 osób z salą przeznaczoną np. na 300, wszyscy odniosą wrażenie, że jest mało gości. Bardzo dużo miejsca na parkiecie sprawi, że goście niechętnie będą się bawić, ponieważ z reguły nie chcą być w centrum uwagi.

Data

Sprawdź dokładnie datę, czy nie wypada wtedy jakiekolwiek wydarzenie w okolicy lub np. remont drogi. Wszystko to, co mogłoby być przyczyną korków na drodze i innych utrudnień dojechania do celu. W takim wypadku, najlepiej powiadomić o tym gości minimum na dzień przed uroczystością aby uniknąć im stresu i sfustrowania.

Klimatyzacja

O klimatyzację, warto zapytać nie tylko w sezonie letnim. Jest ona ważna przede wszystkim dlatego, że podniesienie temperatury już przy kilkunastu osobach jest nieuniknione podczas zabawy na parkiecie lub wypicia małej ilości alkoholu. Nie wspominając już o tym, gdy na zewnątrz jest bardzo gorąco.

Lokalizacja

Lokalizacja ma duże znaczenie. Im łatwiej dojechać, tym lepiej. Jeśli jednak lokal jest gdzieś na uboczu i ciężko znaleźć go na mapie, to należy zadbać o to, aby poinformować gości gdzie dokładnie znajduje się miejsce w które udacie się po przysiędze małżeńskiej.

Nawierzchnia

Parkiet jest tą częścią, na której goście będą bawić się przez całą noc. Warto zwrócić uwagę na jej nawierzchnię, przede wszystkim aby nie była śliska. Jeśli w lokalu są tylko płytki, powinnaś przetestować czy można na nich swobodnie tańczyć.

Wystrój

Już podczas wstępnej rozmowy, zapytaj o wystrój sali. Przede wszystkim chodzi o dekorację – czy jest ona wliczona w cenę, czy masz do dyspozycji świeczniki lub wazony. Z reguły jest tak, że są one dostępne i właściciele posiadają nawet kilka propozycji dla państwa młodych. Jednak jeśli tak nie jest, pamiętaj że jest to dodatkowa jednorazowa inwestycja. Wtedy najlepiej jest ustalić kiedy i o której godzinie możesz przyjechać z ewentualną dekoracją aby przyozdobić salę.

Miejsca noclegowe

Jeśli w miejscu w którym organizujecie wesele jest ograniczona ilość miejsc noclegowych, już na samym początku zapytaj o lokalne hotele lub pensjonaty. Niektórzy decydują się na to, aby zapewnić zakwaterowanie swoim gościom, ponieważ przyjeżdżają z daleka. Oczywiście nie jest to obowiązek państwa młodych, ale z pewnością bardzo miły gest. Nawet gdy nie planujecie zapewnić gościom noclegu, warto podać im informacje o pobliskich miejscach, gdzie sami będą mogli dokonać rezerwacji.

Parking

Zwróć uwagę na ilość miejsc parkingowych, czy wystarczą dla Twoich gości. Gdy jest on płatny, dowiedz się czy możecie liczyć na zniżki dla weselników, natomiast w strefie miejskiej zdecydowanie będzie to dodatkowy wydatek.

Agregat prądotwórczy

Wyobraź sobie, że jest godzina 23:00 i nagle brakuje prądu w lokalu jak i w całej okolicy. Czy miejsce w którym planujecie wesele posiada agregat prądotwórczy? Oczywiście są to bardzo skrajne przypadki, jednak warto je mieć to na uwadze, aby w razie awarii być pewnym, że lokal jest zabezpieczony przed takimi sytuacjami.

Opinie

Opinie są bardzo ważne i w wielu sytuacjach pomogą wam podjąć decyzje. Pamiętaj jednak, że ile ludzi tyle opinii i jeśli się wahasz nad czymkolwiek, to po prostu umów się na spotkanie i wtedy podejmijcie ostateczną decyzję.

Osoby niepełnosprawne

Jeśli wśród Twoich gości jest osoba niepełnosprawna, zatroszcz się o nią bardzo szczególnie i upewnij się, że wejście do lokalu a także toaleta jest dla nich przyjazna i bez problemu mogą się poruszać wokół stolików.

Miejsce dla palących

Czasem jest to palarnia, a czasem wyznaczona sala. O ile w letnie dni, przerwa na papierosa jest przyjemnością na zewnątrz o tyle w zimie może być to już problem. Czasem jest tez tak, ze lokale są zabytkowe i jest zakaz palenia nawet wokół budynku. Upewnij się, że goście palący będą czuć się swobodnie na Twoim ślubie.

Dzieci

Dzieci na ślubie to nie tylko specjalne menu, ale również dylemat organizatorów – czy najmłodsi będą mieli swój osobny stół czy zasiądą obok swoich rodziców. Czasem organizowane są też zabawy na terenie budynku wraz z opiekunką bądź animatorką. Jeśli na Twoim weselu będą również pociechy poniżej drugiego roku życia, zwróć uwagę czy w łazience jest przeznaczone miejsce na ich przewijanie. W zasadzie są już w każdym obiekcie gastronomicznym, jednak zdarzają się wyjątki.

Dodatkowe opłaty

Wprawdzie osoba z którą będziesz rozmawiać o konkretnym lokalu z pewnością powie Ci o wszystkich dodatkowych kosztach, jednak pomimo wszystko warto przyjrzeć się bliżej ewentualnym dodatkowym opłatom. Jeśli przykładowo lokal jest dostępny do godziny 5:00 a hipotetycznie ostatni goście wyjdą o godzinie 8:00 dowiedz się, czy poniesiesz dodatkowe koszty za salę. Następnym aspektem jest alkohol. Czasem płaci się korkowe. Jest to opłata za obsługę, czyli otwarcie butelki alkoholu. Przedział może być różny od 10zł do nawet 25zł.

Przechowywanie prezentów

Wasze prezenty muszą być przede wszystkim bezpieczne. Wiele obiektów weselnych zapewnia sejf wraz z apartamentem dla nowożeńców. Jeśli jednak taka opcja nie jest dostępna, poszukajcie alternatywnych rozwiązań, aby nie okazało się, że jedynym miejscem na przechowywanie będzie bagażnik samochodu.

Szatnia

Na zwyczajnych listwach z haczykami ciężko odnaleźć swoja kurtkę bądź płaszcz. Podczas szukania swoich rzeczy z racji tego, że jest ich bardzo wiele w jednym miejscu, ciężko zachować ostrożność i jednocześnie łatwo o ich zabrudzenie poprzez znalezienie się ich na podłodze. Dlatego warto zatroszczyć się o szatnie dla gości, aby każdy czuł się komfortowo.

Obsługa

Obsługa kelnerska to przede wszystkim jakość obsługi Twojego wesela. Wszystko jest zależne od kompetencji i doświadczenia kelnerów. Na jednego powinno przypadać około 20 gości. Im bardziej zorganizowany zespół tym łatwiej i te zależności się zmieniają.

Ostateczna liczba gości

Statystycznie około 10% zaproszeń ślubnych jest odrzucanych z różnych powodów. Czasem ta liczba jest większa lub mniejsza. Ustal, do kiedy musicie podać ostateczną liczbę gości oraz czy musicie mieć minimalną liczbę osób na weselu.

Umowa

Po wszystkich ustaleniach i podjęciu decyzji, przeczytajcie bardzo dokładnie umowę. Jeśli brakuje jakichkolwiek ustaleń, czy to dekoracyjnych lub innych, poproście o jej skorygowanie. Każde najmniejsze szczegóły w późniejszym czasie, mogą okazać się bardzo ważne. Aby nie zaskoczyć się tego dnia potwierdź wszystko na piśmie. Dotyczy to również jakichkolwiek zmian. Jeśli pod wpływem czasu zmienicie pewne ustalenia, miej to przynajmniej potwierdzone mailowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *