Kategorie
Planowanie

Oto wskazówki jak najlepiej zorganizować się przed ślubem!

Ledwo zaczęłaś wszystko planować i rozpisywać a już czujesz się przytłoczona? Oto wskazówki dla Ciebie, dzięki którym ukierunkujesz się na organizację. Pamiętaj, że co się odwlecze to nie uciecze.

Wiele par odkłada sprawy na potem. Na zaproszenia jeszcze czas, z florystką ustali się kompozycje kwiatów kilka dni przed ślubem, upominki dla gości i alkohol wystarczy zakupić na dwa miesiące przed ślubem. Natomiast cztery miesiące przed ślubem, te małe rzeczy mogą zajmować Ci wiele czasu i nie potrzebnie możesz się nimi stresować a przecież one mają sprawiać Ci przyjemność.

Kalendarz

Po ustaleniu daty ślubu, ustalcie sobie daty pośrednie, tj np. do kiedy umowa z fotografem, domem weselnym, operatorem kamery oraz ostateczną datę wydruku zaproszeń. Rozpisując sobie to wcześniej, będziesz mieć kontrolę i satysfakcję że wszystko idzie zgodnie z planem.

Oszczędność czasu

Ustalcie sobie jeden dzień w tygodniu o określonej porze w którym będziecie skupiać się tylko na ślubie. Omawiając razem każdy szczegół, unikniecie późniejszych nieporozumień.

Podzielność obowiązków

Jest to najlepszy sposób na zaangażowanie dwóch stron. Zróbcie sobie listę obowiązków i podzielcie tak, aby sprawiło Wam to przyjemność. Pozwól swojemu mężczyźnie poczuć, że to też jego ślub.

Elastyczność

Z reguły nie zawsze będziecie się we wszystkim zgadzać. To co będzie się podobało Tobie, nie koniecznie przyszłemu mężowi. Pamiętaj, że to też jego dzień. Bądź otwarta na jego sugestie i wspólnie razem wypracujcie kompromis aby obie strony były zadowolone.

Szczegóły umów

Gdy mamy do czynienia z profesjonalnymi firmami, należy przeanalizować bardzo szczegółowo umowę i upewnić się ze data, miejsce i godzina są prawidłowe. Warto przed podpisaniem, dowiedzieć się czy jest możliwość anulowania (okres karencji) umowy w przypadku gdy zmienisz zdanie lub wypadek losowy wymusi na Was przesunięcie terminu.

Bądź zorganizowana

To jest oczywista oczywistość! Im bardziej będziesz zorganizowana tym mniejsza szansa na to, ze coś pójdzie nie tak. Wszystkie pomysły jakie przyjdą Ci do głowy zapisuj w jednym miejscu np. w kalendarzu albo w specjalnym ślubnym notebooku. Umowy, rachunki i przelewy schowaj do jednego folderu a te najważniejsze dodatkowo przeskanuj i wyślij do siebie na pocztę. Po tylu zabezpieczeniach nie ma mowy, że coś się zgubi.