Kategorie
Planowanie

Nie zapomnij o tym szukając fotografa!

Wiele rzeczy w Waszego ślubu będzie ulotnych, tj. kwiaty, tort, muzyka ale zdjęcia będą żyły po wieki. Zrób wszystko co tylko możliwe, aby była to wspaniała pamiątka nie tylko na całe wasze życie, ale także na dalsze pokolenia.

Obudź w sobie detektywa

Zacznij przeglądać blogi i strony internetowe w celu poszukiwania galerii zdjęć wg Twojego stylu. Pamiętaj, ze każdy ma swój punkt widzenia i zawsze troszkę inaczej interpretuje zdjęcia i wydobywa z nich to, co najpiękniejsze.

Reportaż ze ślubu

Jeśli spodoba Ci się portfolio fotografa, poproś o udostepnienie całej galerii z jednego ślubu. Często są one dostępne online. Zdecydowanie jeśli zobaczysz więcej niż 2-3 zdjęcia ze ślubu jednej pary, będziesz miała znacznie większy obraz pracy fotografa.

Pomyśl krytycznie

Podczas przeglądania zdjęć, zwróć uwagę na kluczowe dla Ciebie momenty. Przyjrzyj się czy wyglądają one na przemyślane kompozycje, czy te obrazy które są w centrum uwagi wg Ciebie być powinny. Upewnij się, że osoby na zdjęciach nie są spięte i wystraszone fotografem, tylko na fotografii są zrelaksowani, uśmiechnięci, naturalni.

Umów się na spotkanie

Aby czuć się komfortowo przy podjęciu decyzji, poznaj te osobę. W szczególności jeśli masz pytania. Jeśli osoba ta, jest bardzo zajęta albo pochodzi i bardzo daleka, rozmowa telefoniczna lub Skype z pewnością pomoże Ci w podjęciu decyzji a Ty z pewnością poczujesz się pewniej.

Porównaj pakiety

Zapytaj, co jest w standardowej ofercie i jakie są dodatkowe opłaty. Upewnij się również, ile godzin fotograf będzie obecny na Twoim weselu.

Sprawdź referencje

Opinie online są świetne, natomiast jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości a portfolio Ci się bardzo podoba, zapytaj o dwie ostatnie pary które otrzymały już album ze zdjęciami. Jest to jedno z najlepszych źródeł aby utwierdzić się w przekonaniu że był to najlepszy wybór.

Podpisz umowę

Po omówieniu wszystkich szczegółów – czas na umowę która zawiera wszystkie ustalenia.

Kategorie
Planowanie

Najpraktyczniejsze porady podczas planowania ślubu

Przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie praktyczne wskazówki aby jak najmniej zaskoczyło Cię podczas jego planowania. Jedno jest pewne! Ślub z reguły bierze się tylko raz w życiu i warto uczyć się na błędach osób, którzy ten dzień mają już za sobą.
Po pierwsze goście

Zastanówcie się wspólnie razem, ile gości planujecie mieć na swój ślub. Jest to element niezbędny jako pierwszy, gdyż na tej podstawie warto podjąć decyzję co do wielkości lokalu. Tak aby nie był za duży ani za mały.

Gdy lokal jest za duży w stosunku do liczby gości, można odnieść wrażenie że na parkiecie nic się nie dzieje co może spowodować niechęć do zabawy. Większość osób lepiej się bawi w większym tłumie

Sprawdź dokładnie datę

Aby uniknąć nieprzewidzianych sytuacji , sprawdź planowaną datę czy nie wypada wtedy ważna konferencja, wydarzenie organizowane przez miasto, rajd, rozgrywki sportowe lub cokolwiek innego co mogłoby mieć wpływ na ruch w Twoim mieście i ograniczoną liczbę miejsc noclegowych dla gości weselnych.

Polecenia

Czy nie jest tak, ze np. fotograf jest w stanie polecić Ci chociaż jedną firmę florystyczną a manager restauracji podpowiedzieć przy jakim zespole najwięcej osób jest na parkiecie? Jeżeli masz trudność z wyszukaniem firmy to warto zapytać o polecenia. Profesjonaliści przyciągają profesjonalistów.

Cięcie kosztów

Najprostszy sposób na ograniczenie budżetu? Zmniejszenie liczby gości. Najczęściej jest tak, ze połowa budżetu przeznaczona jest na całe przyjęcie dla gości a druga część pieniędzy są to inne wydatki tj. ubiór, operator kamery, fotograf, atrakcje weselne itp. Zakładając że od osoby płacimy np. 200zł to rezygnując z 10 osób jest to o 2000zł mniej. Jeżeli chcemy bardzo uszczuplić budżet, warto zastawić się nad ślubem w dzień tygodnia wtedy możecie liczyć na liczne rabaty.

Menu dla obsługi

Kolejne nieprzewidziane wydatki? Jeśli oprawa muzyczna wraz z fotografami i kamerzystami liczy kilka osób a Tobie zależy na jak najniższych kosztach, przed podpisaniem umowy upewnij się czy istnieje szansa na równie obfite i dobre posiłki jednak w niższej cenie.

Pełne skupienie

Przechowuj korespondencje z firmami w jednym miejscu, np. folderze lub załóż sobie osobny email do celów organizacyjno-weselnych. Gdy będziesz czegoś potrzebować bądź pilnie sprawdzić, będziesz miała wszystko pod ręką. Również staraj się robić notatki podczas spotkań abyś zawsze mogła do nich wrócić. Wiele rzeczy umyka a podczas rozmów i ustaleń z firmami – jest to całkowicie normalne. Zapamiętujemy około 20%. Czytając odświeżysz sobie wszystko od A do Z. Przechowuj także numery telefonów w swojej komórce. Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz ich potrzebować.

Kierunek Bar

Jeżeli planujesz aby na Twoim weselu był bar dla gości, gdzie będą serwować koktajle, watro zastanowić się ile osób będzie z niego korzystało. Mniej więcej jeden barman na 50 osób jest to minimum. Jeżeli myślisz, że więcej osób może mieć chęć na drinka zamiast alkoholu przy stole, rozważ aby był jeszcze jeden barman, np. dodatkowy bar mobilny.

Zostaw trochę miejsca w portfelu

Z reguły nigdy nie jest tak, że podczas rozpisania kosztorysu zgadza się wszystko co do złotówki. Jest o wiele mniej przypadków, gdzie zakładany budżet wyniósł mniej niż więcej. Zawsze około 5-10% miej w rezerwie które albo wydasz albo nie. Czasem potrzebne one Ci będą na dodatkowy dodruk zaproszeń, winietek, przeróbek krawieckich, być może na parasole w deszczowy dzień, ta część powinna pozwolić na koszt tych elementów.

Kto pyta, nie błądzi

Nie bój się pytać firm co chodzi Ci po głowie. Jeśli coś jest dla Ciebie krepujące, coś Ci się nie podoba, nie wahaj się ani chwili aby im o tym powiedzieć. Pamiętaj, że to Ty powinnaś czuć się swobodnie. Jeżeli np. nie chcesz mieć tyle ilości dań co proponuje dom weselny, zapytaj wprost czy istnieje szansa żeby jakieś danie zamienić na przekąski. Zamiast sesji plenerowej w formie wideo może jakaś krótka parodia. Ich zadaniem będzie Ci doradzić i z pewnością możesz liczyć na szczera rozmowę z której wyjdziesz zadowolona.

Ślub na ostatnią chwilę

Czasami ślub na ostatnią chwilę może odwrócić się na Twoją korzyść. Im bliżej Twojej daty, tym większa Twoja karta przetargowa. Ponieważ większość par planuje swój ślub minimum 6-10 miesięcy przed, decydując się na ślub w piątek lub niedzielę, masz szanse zaoszczędzić około 25-30% budżetu – o tyle mniej więcej powinny być mniejsze koszty poza sobotą.

Przygotuj się do odrzucenia zaproszenia

Być może w Twoim przypadku będzie inaczej, ale z reguły około 10% z osób zaproszonych nie weźmie udziału w weselu. Czasem powodem jest dojazd z drugiego końca Polski, zaplanowane już wakacje a czasem z psem nie ma kto zostać w domu. Powodów może być wiele. Nie odbieraj tego indywidualnie. Statystyka działa wszędzie, przyjmij to do siebie i po prostu o tym nie myśl.

Zabawa tematyczna dla dzieci

Masz 4 opcje. Pierwsza jest taka że na Twoim weselu dzieci witane są z otwartymi ramionami i bawią się u boku rodziców; możesz mieć ślub tylko „dla dorosłych”; skromne wydarzenie tylko ze świadkami i rodzicami; ostatnia opcja jest taka, że wynajmujesz opiekunkę, gdzie organizujecie na przestrzeni budynku bądź w osobnym pokoju hotelowym zabawy integracyjne lub bal przebierańców – który cieszy się dużą popularnością. Nie jest to łatwa decyzja i wymaga indywidualnego przemyślenia tak aby nikt nie poczuł się urażony i był powodem nie wzięcia udziału w waszej uroczystości.

Priorytetuj swoich gości

Przy tworzeniu listy gości, najbliższą rodzinę, najlepszych przyjaciół umieść na samej górze listy – oczywiście jeśli to oni mają na być najwyżej. Najprawdopodobniej poniżej znajdą się ciotki, wujkowie, kuzynostwo, współpracownicy, sąsiedzi itd. Jeżeli będziesz potrzebować cięcia budżetu to jednym z opcji jest zmniejszenie liczby gości i takim sposobem możesz iść od końca listy.

Krok po kroku

Ułóż sobie harmonogram planowania ślubu i w logicznym porządku rób jedno po drugim. Nie bierz zbyt wiele rzeczy na raz, lawina obowiązków i podejmowania szybkich decyzji może sprawić że będziesz miała wszystkiego dość a przecież powinno sprawiać Ci to przyjemność. Nie rezerwuj sobie żadnych terminów u usługodawców zanim na 100% nie potwierdzisz swojej daty ślubu.

Hotel dla gości

Po wybraniu daty, zacznijcie szukać hotelu w różnych przedziałach cenowych. Gdy miejsce w którym organizujecie ślub, posiada miejsca noclegowe, z reguły możecie liczyć na zniżki dla gości weselnych. Zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że część osób zrezygnuje z noclegu więc podczas rezerwacji upewnij się, czy możesz zrezygnować z kilku pokoi na 30 dni przed uroczystością bez dodatkowych kosztów.

Upewnij się, że każdy zna miejsce

Upewnij się że każdy wie, w które miejsce ma dojechać. teraz jest to bardzo proste mając dostępne mapy online. Czasami nawigacja pokazuje złe kierunki albo nie bierze pod uwagę skrótu który Ty znasz i nie ma go na mapach. Upewnij się dojazd do danego miejsca jest całkowicie przejezdny i nie ma żadnych robót drogowych co mogło by opóźnić przybycie gości.

Potwierdzaj zmiany

Potwierdź wszystkie zmiany umowy z firmami na piśmie, bądź przez e-mail. Warto również na tydzień przed uroczystością zadzwonić jeszcze do wszystkich usługodawców i potwierdzić dokładną godzinę o której mają się pojawić.

Pieniężny balans

Utrzymuj ślubny budżet w równowadze. Muzyka, fotograf, zaproszenia, suknia ślubna, kwiaty, operator kamery itd. To co jest dla Ciebie najważniejsze daj sobie na pierwszym miejscu i pozwól na troszkę większe szaleństwo, np. w zamian za to, że zależy Ci na sukni ślubnej od znanego projektanta, być może warto zastanowić się nad skromniejszymi zaproszeniami ślubnymi.

Zapisz numery

Na osobnej kartce zapisz sobie numery telefonów w razie gdybyś zapomniała telefonu albo rozładowała się bateria. Może to być potrzebne w przypadku, gdy kierowca limuzyny nagle gdzieś zginie, albo zdecydujesz się na kilka zdjęć za kulisami i będzie Ci potrzebny fotograf który będzie obecnie na parkiecie.

Wybór sukienki

Nie idź sama na zakupy sukni ślubnej, weź ze sobą kogoś zaufanego ale maksymalnie dwie osoby. Im więcej osób tym więcej gustów a to równa się większe niezdecydowanie. Postaw na osobę która Cię bardzo dobrze zna i na pewno szczere Ci powie w czym Ci jest najlepiej. Nie warto również przychodzić z konkretnymi zdjęciami modeli sukienek. Każda z nas jest inna. Bądź otwarta na propozycje a na pewno się zaskoczysz.