Kategorie
Pan młody

Najczęstsze błędy w ubiorze Pana Młodego

Chęć wyróżnienia się na własnym ślubie jest prawidłowym czynnikiem, jeśli jednak w grę wychodzą błyszczące tkaniny, wymyślne dodatki, mini bukieciki w kieszonce, złote lub srebrne kamizelki, kolorowe krawaty, to nie świadczy to o oryginalności, ale o złym guście i nie dostosowaniu stroju do okoliczności.

Jeżeli chcemy przestrzegać zasad savoir-vivre, to mężczyzna idąc do ślubu w zasadzie nie ma dużego wyboru jeśli chodzi o odpowiednie ubranie. Posiada tylko cztery opcje do wyboru, czyli: garnitur wizytowy z kamizelką, garnitur dwurzędowy bez kamizelki, żakiet (jaskółka), stoller (stresemann).

Należy wziąć pod uwagę fakt, że na rynku jest wiele kolekcji ślubnych dostępnych dla pana młodego i czasem nawet najlepsi z najlepszych, robią niedopuszczalne błędy w stylizacji ślubnej. Dlatego zawsze warto zapoznać się z ogólnymi zasadami, aby uniknąć podstawowych błędów.

Garnitur dwurzędowy bez kamizelki

Z racji tego, że jest bardzo rzadko spotykany, jest to idealna propozycja dla panów na ślub. Klasyczna dwurzędówka to rozkład guzików 6 x 2, czyli składa się z sześciu guzików z których zapinane są tylko dwa. Marynarkę nosi się zawsze zapiętą, gdyż rozpięta wygląda bardzo niechlujnie. Co ważne, nie zakładamy do niej kamizelki. Koszula tylko biała, wspaniale wygląda zarówno z krawatem jak i muchą. Jeśli chodzi o kolor garnituru, proponuję granatowy lub ewentualnie szary. Wygląda bardzo dostojnie i elegancko. Prawdę mówiąc, niewielu mężczyzn wygląda dobrze w czarnym kolorze przy świetle dziennym. Potwierdzenie to, znajdziemy wśród wielu projektantów, specjalizujących się w klasycznych strojach. Garnitur dwurzędowy nie jest też idealny dla wszystkich. Najlepiej wyglądają w nim tylko wysocy mężczyźni, smukli, wysportowani.

Kategorie
Pan młody

Męskie buty ślubne

Tak jak w kobiecej garderobie obowiązkowa jest mała czarna, tak u mężczyzny najważniejszym elementem są klasyczne czarne buty.

Najlepsze męskie obuwie na ślub, to czarne oxfordy. Powinny one się znaleźć w szafie każdego eleganckiego mężczyzny. Są to gładkie buty z zamkniętą podeszwą ze skóry licowej. Buty te, znane są jeszcze pod nazwą wiedenki i oksfordy. Pierwsze oxfordy robiono w Anglii już w latach 30 XIX wieku. Wykonane zostały w londyńskim zakładzie szewskim John Lobb i od ponad 100 lat pozostają niezmienne od legendarnego pierwowzoru.

Buty te, są niezwykle formalne i jednocześnie bardzo uniwersalne które z pewnością sprawdzą się podczas innych okazji po uroczystości.
Wykonane są ze skóry licowej z „zamkniętą przyszwą”. Przyszwa, to część cholewki obuwia z dziurkami na sznurowadła która zakrywa podbicie. Wiedenki mogą być z nakładanym podnoskiem lub bez. Podnosek skraca stopę, więc jest polecany panom o dużym numerze buta. Obuwie powinno być gładkie i bez zdobień.

Bez czarnych oxfordów nie istnieje elegancki ślub wśród zwolenników klasyki. Proponowanych butów w dniu ślubu może być wiele, jednak tylko jedne podkreślają elegancję i jednocześnie minimalizm.

Warto pamiętać, że nawet klękając w Kościele podczas uroczystości, będą widoczne podeszwy i z pewnością miłe dla oka sprawdzą się skórzane podeszwy a nie gumowe.

Czasem można spotkać się z bardzo luźnym podejściem do garnituru pana młodego, tj. mokasyny albo nawet trampki, które nie tylko nadają wulgarnej stylizacji ślubnej, ale przekreślają wszelakie zasady savoir-vivre.

Inwestycja w dobrej jakości oxfordy z pewnością zaowocuje dodatkową pewnością siebie a także wyróżnią się wśród wielu sztucznie nabłyszczanych butów o najrozmaitszych fasonach na kolejnych poślubnych eventach i nie tylko.